Bestillingskode

Danmark
Tyskland
Sverige
Østrig
Italien
Frankrig
Ungarn
Kroatien
Tjekkiet
Holland
Belgien
Schweiz
Slovakiet
Slovenien

Scandic Jacob Gade

Bo på moderne hotel midt i Vejle

Oplev Vejle og alt hvad byen har at byde på

I vejle er runestenene og de mægtige høje i Jelling blandt de mest betydningsfulde monumenter og er samtidig med på UNESCO’s liste over verdensarv. Danmark blev født i Jelling og det bliver yderligere dokumenteret år efter år, at Jelling var fødestedet for den danske nation. Nye fund og nye store projekter er igang. Men der er meget mere at opleve i Vejle, der med sin skønne natur, betydningsfulde historie og de mange shopping muligheder har noget at tilbyde til alle.

Vejle Musikteater ligger lige ved siden af Scandic Jacob Gade*** og her kan I opleve lidt af hvert - eventyr, historiefortælling og underholdning. Her kommer I tæt på de store oplevelser. Musikteatret har en fantastisk beliggenhed med kun et stenkast til banegården, strøget og byparken som nabo. 

Den mest kendte forlystelsespark blandt børn og børnefamilier i Danmark er Legoland. Her finder I masser af action, fart og sjov for hele familien. Legoland er en eventyrlig verden med fælles oplevelser, hvor hele familien kan være med. I kan virkelig slå jer løs her - til vands, til lands og i luften. Der er nok at vælge imellem, lige meget om I foretrækker hygge eller action. 

I kan også besøge Økolariet der ligger 500 meter fra hotellet. Det er et enestående viden- og oplevelsescenter med spændende interaktive udstillinger om natur, miljø og teknologi. Der er gratis entré og I kan komme ind og få oplevelser, viden og inspiration. I Økolariet går I igennem en verden af indtryk og oplevelser. Her formidles lokale og globale emner om naturens tilstand, vandets kredsløb, affald og genbrug, energi og resurser, bolig og forbrug, plan og dialog, teknologi og innovation, arkitektur og bylaboratorium.                      

Hotellet tilbyder:
Scandic Jacob Gade*** ligger i centrum af Vejle, hvor I er tæt på byens butikker og restauranter. Hotellet har en interessant arkitektur og et design med international atmosfære. Vejle Musikteater ligger ved siden af hotellet. I kan slappe af i hotellets bar og få jer en drink eller nyde en espresso i caféen. I kan gå en afslappende tur i parken eller besøg Vejle Kunstmuseum, der ligger lige i nærheden.

Værelser:
De rummelige værelser er indrettet i en naturlig stil. Her sover I i en behagelig seng, I kan læse en god bog eller slappe af i den behagelige lænestol på værelset. I kan frit benytte jer af den trådløse internetforbindelse, sidde og arbejde ved skrivebordet eller se TV.

Værd at opleve:
- Vejle Museum of Art: 0,2 km.
- Vejle: 0,5 km.
- Økolariet: 0,5 km.
- Den Smidtske Gård fortæller 800 års byhistorie: 0,5 km. 
- Løveparken Givskud Zoo: 20 km.
- Kunstmuseet Trapholt: 29 km.
 - Kongeborgen Koldinghus: 30 km. 
- Legoland: 31 km. 
- Christiansfeld: 49 km. 
Husk at tjekke åbningstider.

Diverse:
Med forbehold for udsolgte datoer og trykfejl. 
Bemærk at der findes en pakke kun med morgemad og nedenunder en pakke med både morgen- og aftensmad.

Tilvalg:
Hund: På dette hotel er det tilladt at have hunden med på ferie. Prisen er 100,- per døgn/hund.

Ovenstående kan tilkøbes under bestillingen, når I har valgt dato og værelseskategori.

Ankomst:
Weekender og ferieperioder frem til slut-april 2013.

Scandic Jacob Gade
Flegborg 8-10
7100 Vejle


Priser og bestilling

2 overnatninger med ankomst fra:
- den 24/05-12 til 27/04-13
Ophold i Vejle
  • 2 overnatninger
  • 2 x morgenbuffet
  • Gratis parkering og internet
  • Adgang til sauna og fitness
  • Central placering i Vejle
3 dage kun Kr. 849,-
Spar op til Kr. 196,-
pr. person i dobbeltværelse

Børnerabatter, sæsontillæg og enkelværelse
Book nu - vælg ankomstdato:

Se din pris/ bestil

- ved at brug pilene til at finde din feriemåned. Vælg din ønskede ankomstdato ved at klikke på datoen.


3 overnatninger med ankomst fra:
- den 24/05-12 til 26/04-13
Ophold i Vejle
  • 3 overnatninger
  • 3 x morgenbuffet
  • Gratis parkering og internet
  • Adgang til sauna og fitness
  • Central placering i Vejle
4 dage kun Kr. 1.199,-
Spar op til Kr. 369,-
pr. person i dobbeltværelse

Børnerabatter, sæsontillæg og enkelværelse
Book nu - vælg ankomstdato:

Se din pris/ bestil

- ved at brug pilene til at finde din feriemåned. Vælg din ønskede ankomstdato ved at klikke på datoen.


4 overnatninger med ankomst fra:
- den 24/05-12 til 25/04-13
Ophold i Vejle
  • 4 overnatninger
  • 4 x morgenbuffet
  • Gratis parkering og internet
  • Adgang til sauna og fitness
  • Central placering i Vejle
5 dage kun Kr. 1.549,-
Spar op til Kr. 541,-
pr. person i dobbeltværelse

Børnerabatter, sæsontillæg og enkelværelse
Book nu - vælg ankomstdato:

Se din pris/ bestil

- ved at brug pilene til at finde din feriemåned. Vælg din ønskede ankomstdato ved at klikke på datoen.


Ekspeditionsgebyr Kr. 59,- pr. booking ved online bestilling
Ekspeditionsgebyr Kr. 69,- pr. booking ved telefon bestilling

Skal du rejse indenfor de næste 3 dage, kan reservationen ikke foretages online. Ring 7022 7717

Det er muligt at booke ekstra overnatninger. Ring 7022 7717
Kun Kr. 849,-
Spar op til 196,-
pr. person i dobbeltværelse

  • 2 overnatninger
  • 2 x morgenbuffet
  • Gratis parkering og internet
  • Adgang til sauna og fitness
  • Central placering i Vejle
Afstanden til Puttgarden: 291 Km.
Afstand til Rostock: 393 Km.
Afstand til Padborg/Kruså: 109 Km.
Gratis Parkering:
Afstand til offentlig transport: 0,1 Km.
Afstand til strand eller sø: 3 Km.
Centrum: 0,1 Km.
Restaurant:
Bar:
Fitnessrum:
Internet:
Afstand til Golfbane: 7 Km.
Hund:
Hund, gebyr pr. døgn: Kr. 100
Mulighed for ryger/ikke rygerværelser:
Elevator:
Handicapvenlig:
Check in efter kl.: 14:00
Check out inden kl.: 12:00