Hotel Hohe Wacht









Kunderne siger
Udforsk området
Eksklusive pakker
Inkl. lækker 3-retters menu & 1 fl. vin
Wellness kun 100m fra stranden
Kundeanmeldelser
Hotelbeskrivelse
Hohwacht er en lille badeby i Nordtyskland, der ligger helt ud til Østersøkysten. Hotel Hohe Wacht ligger blot en lille gåtur fra strandkanten og byder jer velkommen i flotte omgivelser. Hotellet er et dejligt wellnesshotel, der bl.a. tilbyder indendørs swimmingpool, sauna og dampbad. Hotellet ligger i kort afstand til flere spændende byer og er et ideelt hotel for såvel badeferie, wellnessophold og golfophold som miniferie og aktiv ferie.
Hotellet tilbyder
Væk fra de stærkt trafikerede veje og blot 100 meter fra Østersøens dejlige strand, finder I Hotel Hohe Wacht i badebyen Hohwacht. Nyd jeres aftener i hotellets prisvindende restaurant med de stilfulde omgivelser og lad jer blive forkælet af den venlige service og lækre måltider.
Det er muligt at leje El-cykler på hotellet mod gebyr i perioden marts til september. El-cykler skal bestilles mindst en dag i forvejen.
Spiller I golf, kan I besøge Golf & Country Club Hohwachter Bucht. Golfbaneanlægget har 27 huller, en 18 - hullers bane, 9 -hullers bane, driving range , putting greens og klubhus faciliteter og ligger blot 3 km fra hotellet.
Hotel Hohe Wacht er et hundevenligt hotel og der findes en hundestrand i nærheden.
Wellness
I wellnessafdelingen kan krop og sjæl hvile ud, og I kan nyde tiden i sauna, dampbad og den indendørs swimmingpool. Her er også fitness, bordtennis, bar og lobby med pejs.
Når I ønsker at benytte poolen, kan I få udleveret gratis håndklæde i receptionen. Poolen kan benyttes af alle. Der er kun adgang til sauna og dampbad for personer over 16 år. Svømme- og fitnessfaciliteterne er åbne mandag - søndag kl. 7 - 22. Wellnessområde og sauna er åbne dagligt kl. 13 - 22 i månederne november-april og kl. 17 - 22 i månederne maj til oktober.
Værelser
De rummelige dobbeltværelser er i gennemsnit omkring 40 kvm og er alle indrettet med bad og toilet, føntørrer, telefon, radio, kabel-tv og skrivebord. Alle dobbeltværelser befinder sig i hotellets hovedbygning og har balkon.
Venligst bemærk, at der ikke findes værelser med havudsigt.
Mad
Hvis I ønsker at spise á la carte i hotellets restaurant, bedes I booke bord i god tid gennem hotellet. Restauranten er åben kl. 12 - 21.30.
Har I hunden med på ferie, så må I gerne medbringe denne under middagen, som da vil blive serveret i et separat rum nær hotellets restaurant.













