Good Morning+ Hägersten
Bo på Good Morning+ Hägersten og tag metroen til centrum af Stockholm
Highlights
- Kun 700 meter fra Västertorp metrostation
- Rummelige og moderne værelser
- Gratis parkering på hotellet
Fra hotellet er det både hurtigt og nemt komme ind i byen og tage del i alle de overraskelser som Stockholm har at byde på. Der er ingen grund til at tage bilen, lad den stå på hotellet og tag i stedet den røde metroline fra Västertorp, som ligger 10 minutter gang fra hotellet.
Tag på opdagelse i Stockholms gamle bydel og gå en tur langs de smalle brostensbelagte gader eller langs vandet op til Det Kongelige Palads. Herfra kan I også tage båden ud til Djurgården, hvor også Skansen ligger og som er godt kendt i Sverige. Det er nemlig her, at der transmiteres det kendte 'Allsång på Skansen' om sommeren. Gröna Lunds Tivoli er en forlystelsespark i Stockholm, og vil bestemt være en favorit blandt de unge i familien.Fortæl os dit postnummer, og vi kvitterer med at fortælle dig afstanden fra din by til hotellet. Så kan det næsten ikke blive nemmere.
Har I lyst til en tur i teatret, så prøv Det Kongelige Dramatiske Teater ved Nybroplan eller besøg nogle af de mindre teatre på Söder. Operaen ved Gustav Adolfs Torv er også et besøg værd, ikke blot for sine forestillinger, men også for sin smukke arkitektur. Globen byder jævnligt på store sportsevents, koncerter og shows.
Står den på shopping, så byder hele området omkring Hötorget og Stureplan på mange muligheder, det samme gør Götgatan på Söder. Gå ikke glip af et besøg i varehuset NK på Hamngatan.
Fra Stureplan kan I gå ned gennem Birger Jarlsgatan, hvor I bl.a. finder Orrefors Kosta Boda glasdesign og eksklusive modebutikker. I bunden af gaden møder I den smukke nationalscene, Dramaten. Nybrokajen ligger lige forude, og her findes alle turbådene, der kan fragte jer ud i Skærgården.
Ønsker I lidt mere grønne omgivelser, kan en gåtur ved Kungliga Djurgården anbefales eller måske en tur langs Norr Mälarstrand. Långholmen er også en skøn oase midt i storbyen. Om sommeren er der flere steder man kan bade i byen, både ved Långholmen, Södermalm og Kungsholmen.
Vasamuseet (nær Skansen) er en stor oplevelse. Her kan I lære om menneskerne og tiden omkring år 1628, da krigsskibet sank. I nærheden af Vasamuseet ligger Junibacken, som er Astrid Lindgrens museum i Stockholm - og det er ikke kun for børn.
Gamla Stan ligger på en lille ø i byen og er en af Nordens bedst bevarede middelalderbyer med et levende miljø, hyggelige restauranter og caféer og spændende rodebutikker med gamle våben og ordner - og med slottet på toppen.
Den gamle bydel, som indtil 1980 blev kaldt "Byen mellem broerne", er Stockholms historiske centrum og ligger på Stadsholmen. I mange hundrede år var den gamle bydel Stockholm, og de mange smalle gader og gyderne er godt bevarede. Den smalleste gyde er Mårten Trotzigs gyde, som kun er 90 cm bred det smalleste sted. I kan nyde en snack eller spise en bid mad på nogle af de hyggelige caféer og restauranter i bydelen. Stockholms kongelige palads, som er kongens officielle bopæl, ligger også i den gamle bydel.
Ein Tagesausflug nach Drottningholm (dt. Königinneninsel) kann empfohlen werden. Das Schloss Drottningholm gehört zum UNESCO-Weltkulturerbe - wegen der beiden besonderen Gebäude, dem chinesischen Schlösschen (Kina slott) und dem Drottningholmtheater (Drottningholms slottsteater). Das Schloss ist der besterhaltene Königspalast in Schweden. Man bezeichnet Schloss Drottningholm auch als „schwedisches Versailles“. Die Burg repräsentiert die europäischen Königsarchitektur aus dem 17. Jahrhundert. Neben dem exotischen chinesischen Pavillon, dem Schlosstheater und dem prächtigen Schlosspark gibt es viel zu sehen und zu erleben. Mit seinen Außenanlagen ist es auch für einen Familienausflug geeignet.
Gröna Lund er en forlystelsespark i Djurgården, hvor I nemt kan tilbringe en hel dag med hele familien. Parken byder på masser af sjove aktiviteter og forlystelser for unge og gamle.
Djurgården i Stockholm tilbyder adskillige gode muligheder for oplevelser for hele familien. Besøg f.eks. Skansen som er et friluftsmuseum og dyrepark. Eller tag i Gröna Lund forlystelsespark hvor I let kan tilbringe en hel dag! ABBA museet og Vasamuseet er også et besøg værd.
Derudover er der også et Astrid Lindgren museum i Stockholm, som er en yderst populær attraktion for både børn og voksne. Længere ude på Djurgården ligger desuden Waldemarsudde hvor I finder et museum med Prins Eugenes malerier og en fantastisk have, ligesom også Thiel Gallery huser spændende udstillinger af verdensberømte kunstnere.
Nacka Golfklub ligger kun 20 minutter fra Stockholm. I Velamsunds naturreservat har golfklubben en 18-huls bane, som snor sig i det naturskønne skærgårdsmiljø. Klubben er kendt for sin velholdte bane og den gode service. Her er også en driving range, et øveområde og puttinggreen.
Den hyggelige by Gustavsberg har ca. 11.000 indbyggere og ligger kun 23 km. fra Stockholm på øen Värmdö ude i skærgården. Byen er kommunens midtpunkt med sine butikker, caféer og porcelænsmuseum. Porcelænsfabrikken, som er ejet af en svensk familie og har produceret porcelæn siden begyndelsen af 1800-tallet. Det er Nordens eneste producent af benporcelæn, hvor hovedkomponenten udgøres af benaske. Det betyder, at denne porcelæn ikke får samme kølige hvide farve som det hårde porcelæn.
Besøg Vaxholm, skærgårdens hovedstad. Vaxholm er kun en times bådtur fra Stockholm og er en lille hyggelig skærgårdsby fuld af caféer, restauranter, butikker og strande, for ikke at nævne det smukke landskab! Her kan I leje en cykel og udforske naturen fra cykelsadel. Byens seværdigheder omfatter mange historiske bygninger, herunder Bogesund Slot og Vaxholm Festning, og I kan også opleve en viking-vandring og lære, hvordan folk boede her for 1000 år siden. Der er også et kunstgalleri, guidede ture, kajak og meget mere.
Lyt til historiens vingesus på Rosersberg Slot. Her kan I få en storslået oplevelse i landlige omgivelser, med vidststrakte grønne områder og med søen Malarens glitrende vand som baggrund. I kan tage en guidet tur og lære mere om Karl XIV Johan og hans hustru Desiderias tidligere lystslot og sommerresidens.
I Steninge, udenfor Märsta, finder I Steninge Slot. Bygningen stammer fra 1700-tallet og slotsparken er åben for offentligheden. I kan også besøge Steningeladen i nærheden og kigge på lokalt kunsthåndværk eller I kan få en bid mad og en kop kaffe.
Er I dristige og eventyrlystne, så besøg The Cable Park på Halmsjön tæt ved Arlanda Lufthavn. Her kan I stå på vandski, men i stedet for at blive trukket efter en båd, bliver I trukket af en eldrevet bane. Det er ikke bare fantastisk sjovt, det er også meget klimavenligt.
Kontakt os:
Tel: 70 22 77 17
Email: info@risskov-bilferie.dk
Vores åbningstider er:
Mandag - fredag 9-17
Lørdag - søndag 10-15
Andre hoteller i nærheden