Brno Labyrinth under Vegetable Market

Labyrinten under grøntsagsmarkedet (Labyrint pod Zelným trhem) i Brno er et fascinerende underjordisk kompleks af historiske tunneler og kældre, der ligger under en af byens ældste pladser, Zelný trh (grøntsagsmarkedet). Disse kældre stammer fra middelalderen og blev oprindeligt brugt til opbevaring af fødevarer, modning af vin og endda som tilflugtssteder i krigstider.


I dag er labyrinten åben for besøgende og tilbyder guidede ture, der dykker ned i Brnos rige historie. Turen fører dig gennem snoede gange, gamle brønde og rekonstruerede middelalderlige kamre, komplet med datidens redskaber og artefakter. Højdepunkterne omfatter en vinkælder, en alkymists værksted og en uhyggelig fængselscelle. Labyrinten tilbyder en unik og fordybende måde at udforske Brnos skjulte fortid på, mens man oplever den atmosfæriske underjordiske verden. Det er et must for historieinteresserede og alle, der er nysgerrige efter byens mindre kendte hemmeligheder.

Læs mere ...
Nærliggende hoteller
0
ophold fundet
0
aktive filtre
Kopier link til søgeresultat
Optimer din søgning 
Sorter din søgning 
Vis hoteller på kort
De viste priser er pr. person i dobbeltværelse. Tillæg for enkeltværelser og børnerabat vises i bookingprocessen

Bemærk:
Hvorfor booke med Risskov Autoferien AG? Spar mere! Billigere end hotellets egne priser
  • Minimum slutrengøring inkluderet
  • Ekspeditionsgebyr ved telefonbestillinger Kr.129
  • Ekspeditionsgebyr for onlinebestillinger Kr. 89, -
  • Pakkeprisen er per person i dobbeltværelse
Modtager du vores tilbudsmail?

Bliv løbende opdateret med vores gode tilbud, rabatter og kampagner - leveret direkte i din indbakke

Kontakt os
phone 70 22 77 17
info@risskov-bilferie.dk

Vores åbningstider er:
Mandag - fredag 9-17
Lørdag - søndag 10-15
AAA, Bisnode, Dun & Bradstreet
"For vores yderst solide økonomi og kreditværdighed, har vi igen modtaget den prestigefyldte AAA-rating af Bisnode, Dun & Bradstreet."
© Copyright.   Materialet må ikke gengives uden skriftlig tilladelse.