Den Sorte Diamant

I 1999 blev Den Sorte Diamant den seneste tilbygning til Det Kongelige Bibliotek på Slotsholmen. Den skal forestille et skrin, der passer på vores kulturarv. Den store bygning er i alt på 20.733 kvadratmeter, fordelt på otte etager. Facaden på Den Sorte Diamant fylder 2.500 kvadratmeter og er dekoreret med ´Absolute Black´ granit, der stammer fra Zimbabwe, og som er både skåret og poleret i Norditalien.

Der er en lækker café i stueetagen, og den egentlige biblioteksfunktion findes lige over stueplanet, på ´udlånsbroen´. På trods af den monolitiske struktur, som har været genstand for stor diskussion, har Københavnerne vænnet sig til den sorte blok, som med tiden er faldet til blandt både renæssancebygningerne og de nyere bygninger langs kanalen.

Læs mere ...
2
ophold fundet
0
aktive filtre
Kopier link til søgeresultat
Optimer din søgning 
Sorter din søgning 
Vis hoteller på kort
De viste priser er pr. person i dobbeltværelse. Tillæg for enkeltværelser og børnerabat vises i bookingprocessen
For vores yderst solide økonomi og kreditværdighed, har vi igen modtaget den prestigefyldte AAA-rating af Bisnode, Dun & Bradstreet.

· Rejsearrangør: Risskov Autoferien AG
· Prisen er pr. person i dbl. vær.
· Minimum inkl. slutrengøring
· Ekspeditionsgebyr ved telefonbestilling kr. 100,- og ved onlinebestilling kr. 85,-
· Spar ift. hotellets egen pris

Modtager du vores tilbudsmail?

Bliv løbende opdateret med vores gode tilbud, rabatter og kampagner - leveret direkte i din indbakke

Kontakt os
Tel: 70 22 77 17
Email: info@risskov-bilferie.dk

Vores åbningstider er:
Mandag - fredag 9-17
Lørdag - søndag 10-15

© Copyright.   Materialet må ikke gengives uden skriftlig tilladelse.