Vattenriket og Pulken

I slutningen af marts og begyndelsen af april kan man i Vattenriket - et naturområde med mange søer, åer og vådområder - opleve et stort antal traner, der her hviler ud nogle dage, inden de fortsætter deres træk nordpå.

Ved "Pulken", der er en slags fugletårn ude i området, kan man se tranerne finde føde om dagen og i skumringen flyve i store flokke til overnatningsstederne ude i Vattenriket. De senere år har man kunne opleve 3.000-5.000 traner samtidig.

Der er P-plads i nærheden af "Pulken". Husk at medbringe en god kikkert.

I den nordlige del af området er der et udendørs museum, og dette beskriver de store botaniske og ornitologiske værdier i området. Pulken Museum er også tilgængelige for kørestolsbrugere, der kan nå platformen og nyde udsigten og fuglelivet.

Læs mere ...
Nærliggende hoteller
2
ophold fundet
0
aktive filtre
Kopier link til søgeresultat
Optimer din søgning 
Sorter din søgning 
Vis hoteller på kort
De viste priser er pr. person i dobbeltværelse. Tillæg for enkeltværelser og børnerabat vises i bookingprocessen
Bemærk:
Hvorfor booke med Risskov Autoferien AG? Spar mere! Billigere end hotellets egne priser
  • Minimum slutrengøring inkluderet
  • Ekspeditionsgebyr ved telefonbestillinger Kr.129
  • Ekspeditionsgebyr for onlinebestillinger Kr. 89, -
  • Pakkeprisen er per person i dobbeltværelse
Modtager du vores tilbudsmail?

Bliv løbende opdateret med vores gode tilbud, rabatter og kampagner - leveret direkte i din indbakke

Kontakt os
phone 70 22 77 17
info@risskov-bilferie.dk

Vores åbningstider er:
Mandag - fredag 9-17
Lørdag - søndag 10-15
AAA, Bisnode, Dun & Bradstreet
"For vores yderst solide økonomi og kreditværdighed, har vi igen modtaget den prestigefyldte AAA-rating af Bisnode, Dun & Bradstreet."
© Copyright.   Materialet må ikke gengives uden skriftlig tilladelse.