Vattenriket og Pulken

I slutningen af marts og begyndelsen af april kan man i Vattenriket - et naturområde med mange søer, åer og vådområder - opleve et stort antal traner, der her hviler ud nogle dage, inden de fortsætter deres træk nordpå.

Ved "Pulken", der er en slags fugletårn ude i området, kan man se tranerne finde føde om dagen og i skumringen flyve i store flokke til overnatningsstederne ude i Vattenriket. De senere år har man kunne opleve 3.000-5.000 traner samtidig.

Der er P-plads i nærheden af "Pulken". Husk at medbringe en god kikkert.

I den nordlige del af området er der et udendørs museum, og dette beskriver de store botaniske og ornitologiske værdier i området. Pulken Museum er også tilgængelige for kørestolsbrugere, der kan nå platformen og nyde udsigten og fuglelivet.

Læs mere ...
Nærliggende hoteller
4
ophold fundet
0
aktive filtre
Kopier link til søgeresultat
Optimer din søgning 
Sorter din søgning 
Vis hoteller på kort
De viste priser er pr. person i dobbeltværelse. Tillæg for enkeltværelser og børnerabat vises i bookingprocessen